Historie Kliďánka, už je to nějaký ten pátek

Tak tedy kdo a co jsme? Hlavně lidi ! Potom také muzikanti, kteří hrají a zpívají pro pobavení vlastní, ale hlavně pro potěšení všech ostatních.

FH1.jpgCo hrajeme? V posledních deseti letech máme ze všeho nejraději moderní americkou country muziku. Jenže v roce 1992 tomu tak ještě nebylo. Pravda, hráli jsme také americkou muziku, také country, takovou, která byla u nás v Česku zdomácnělá nebo prezentována jako celý záběr žánru folk a country. Takže před těmi ... x … lety kapela vznikla proto, že hraní po hospodách, mejdanech a ohních nepřinášelo nic nového. Proto naprosto v klídku (od toho i název „Kliďánko") začalo vystupování i na podiích. Hrálo se trampsky, folkově, country i bluegrassově až k dnešnímu stylu.FH10.jpg
Jenže od r. 1992 po dnešek je dlouhá doba a život přináší změny. Ani Kliďánku se změny nevyhýbaly. Za celou dosavadní historii se v kapele vystřídalo 27 muzikantů!!!! Z původní čtyřčlenné sestavy (Jiří Šmíd-kytara, zpěv; Jaroslav Rampousek "Sambik"-kytara, banjo, zpěv; Zbyšek Hazmuka-kontrabas; Vlasta Vinšová(Švejnohová)-housle, zpěv), jež měla trvání půl roku, se vykrystalizovala další parta. Ta vystupovala se členy (Jiří Šmíd-kytara, zpěv; Dana Hronková(Psotová)-zpěv; David Větrovec-kontrabas; Jana Černá-zpěv; Roman Černý-kytara, zpěv) a repertoárem od Brontosaurů, Nezmarů a pod. až do dubna 1993, kdy mateřské a pracovní povinnosti kapelu opět vrhly do samých začátků obměněného seskupení. To už ale v jiném stylu napůl country a napůl bluegrass. K Daně a Jirkovi přišel Milan Kolda s banjem, Aleš Kostelecký s basskytarou, Petr Psota "Bublais" s kytarou, Marcela Lencová (Koldová) (dnes žijící a úspěšně hrající v Austrálii) s houslemi.
V usazeném nástrojovém obsazení a hudebním stylu se hrálo až do poloviny roku 99, i když postupně odcházeli a přicházeli hráči a hráčky na FH15.jpgjednotlivých postech. Nově přišli Martin Urbánek - fidle (+27.5.2010), Pavel Zícha - banjo, Lenka Vokálová (Jandová)- fidle, zpěv, navrátilec z první sestavy Zbyšek Hazmuka - basskytara (a zase odešel), Petr Sládek "Feďa" - basskytara, Iveta Staňková - zpěv. No, jak to bývá, hrálo se všude, kam nás pozvali. Jen pohřby jsme nikdy nehráli (ale to nevadí). Takže tancovačky, oslavy, prezentační akce, soutěže, přehlídky, festivaly, svatby atd.
No a pak po letech připlula ponorka (nebo co?!) a přišel zlom. Co takhle "živé" bicí a elektrické kytary? A proč NE? Tak teda, JO!!
F10.jpgPřišli zkušení muzikanti z tohoto odvětví country Zdeněk Podolský - bicí, Roman Šimek - steel kytara, piano, banjo, el. kytara, zpěv a už to zase "jelo". Basskytaru chvíli hrál Pavel Rampousek (POZOR! už syn zakládajícího člena Kliďánka Jardy Rampouska.), kterého vystřídal Jirka Brožek "Jíra" se svojí basskytarou. No a už jsme v polovině roku 2000, kdy příchází Josef Jakš - el. kytary a Petr Šístek - bicí) s chutí něco dělat a bavit sebe i "lid" a to i vlastní tvorbou. A to se daří a příchází i úspěchy regionálního formátu.To pokračuje až do poloviny roku 2006, kdy nečekaně odchází Josef Jakš a Roman Šimek. Takže nastává období hledání nejen vhodných náhradníků, ale i dalšího stylu. A rozhodnuto!! Během prázdnin se utváří nová FH4.jpgsestava a repertoár a říznější sound s dravým stylem. Přichází sólový kytarista Pavel Holík (otrkaný z mnoha různých hudebních sestav) a Petr Fiala„Panky“ (bluegrassový houslista s nezaměnitelným citem pro improvizaci). Pravda , chvilku našim příznivcům trvalo než si na nový zvuk zvykli, ale nakonec “jsme byli přijati“. V listopadu 2008 odchází basista Jirka Brožek a na jeho místo nastupuje zkušený  muzikant Jan Přibyl.
Jaro 2018 - Pavel Holík dostává neodolatelné "lano" do kapely Michal Tučný revival z Plzně a odchází. Na jeho místo nastupuje "mladá puška" Jakub Tůma až z Klášterce n.O. Zároveň s námi začíná zkoušet a vystupovat jako alternativa za bubeníka (který je s časem "na štíru") Jiří Verbný - druhá "mladá puška").

A je tu další jaro. Tentokrát 2019.  A protože na podzim 2018 odešel za Pavlem Holíkem Petr Fiala "Panky" i s houslema, bylo třeba najít náhradu. To je ovšem na dnešní dobu nadlický výkon. Muzikanti prostě nejsou. Houslisti ani steelkaři. A tak malinko měníme sound kapely, a to tím, že do našich řad nastupuje  muzikant s nejmenším hudebním nástrojem. Na foukací harmoniky bude hrát Karel Andok.

Není toho na jednu kapelu až dost? Jasně, že je!! Důležité však je, zda si to přebral náš fanoušek a naše fanynka ( myšleno v množném čísle ). Dá se říci, že ano a my jsme těmto fandům velice vděčni. Děláme to především pro NĚ!! NE??
Za celou historii kapely bylo odehráno více jak 900 veřejných vystoupení. 

Na závěr je třeba připomenout ještě historii kamarádů - zvukařů, kteří Kliďánku také vyráběli hudební tvář: Martin Černý, Pavel Hronek, Martin Studnička "Vodník" , Jan Žahour a Pavel Šlegr.
Že jste nás ještě neslyšeli? Ani neviděli?? Tak za námi přijďte, jste zváni.